Jak dobrać trening do figury?
Idealny program treningowy dla każdego nie istnieje. Jeżeli chcesz osiągnąć obrany cel, czyli zgrabną i proporcjonalną sylwetkę, powinnaś określić swój, dany przez naturę typ sylwetki i dobrać do niego odpowiedni trening.
Sylwetka typu A (inaczej "łyżka")
Ten typ figury charakteryzuje się nieproporcjonalnie szczupłą i wąska górą (mały biust, szczupłe ramiona, wąska talia) do rozbudowanego dołu (duże uda i pośladki). Celem treningu jest wysmuklenie nóg i rozbudowa ramion.
Trening aerobowy: należy wykonywać ćwiczenia angażujące dolne części ciała, tj. rower (ustawiony mały opór), chodzenie, maszyna eliptyczna. Unikać należy steperów, gdyż mogą nadmiernie rozbudować i tak już obfite nogi.
Trening siłowy: polecane są ćwiczenia rozwijające ramiona i grzbiet, wykonywane po 6-8 powtórzeń. Trenując nogi (przysiady ze sztangą, wypady nóg z hantlami, prostowanie nóg w siadzie) używaj małych obciążeń, ilość powtórzeń 10-12.
Sylwetka typy V (inaczej "stożek")
Figura V charakteryzuje się szerokimi ramionami (szersze niż biodra), często dużym biustem, czemu towarzyszą wąskie biodra i szczupłe nogi. Wyrównanie proporcji polega na rozbudowie dolnych części ciała.
Trening aerobowy: najlepszym przyrządem do wykonywania aerobów będzie steper, który pomoże rozbudować zbyt szczupłe nogi. Z kolei unikać należy maszyn eliptycznych, gdyż wysmuklają nogi.
Trening siłowy także skupia się na rozbudowie nóg, przy ćwiczeniach (przysiady ze sztanga, wypady nóg ze sztanga, martwy ciąg, uginanie nóg w siadzie) należy używać większego obciążenia przy 6-8 powtórzeniach.
Sylwetka typu H
Sylwetka H charakteryzuje się szeroką talią i ramionami, stanowi jeden blok. Celem treningu jest wysmuklenie talii oraz zarysowanie mięśni nóg i nadanie dzięki temu odpowiednich proporcji.
Trening aerobowy powinien składać się m.in. z treningu na bieżni i na steperze.
Trening siłowy skupia się na rozbudowie nóg (przysiady ze sztanga, wypady nóg ze sztanga, martwy ciąg, uginanie nóg w siadzie), należy używać większego obciążenia przy 6-8 powtórzeniach. Dodatkowo należy wykonywać wszelki ćwiczenia na wysmuklenie talii (skręty tułowia).
Sylwetka typu "linijka"
"Linijka" to sylwetka bardzo szczupła, charakteryzująca się wąskimi ramionami, małym biustem, wąskimi biodrami i szczupłymi nogami. Kobieta o takiej figurze ma szybki metabolizm i trudno przybiera na wadze.
Trening aerobowy powinien być ograniczony do minimum; preferowany jest trening na steperze.
Trening siłowy powinien trwać do 1 godziny i być intensywny. Celem jest rozbudowa masy mięśniowej zarówno górnej części ciała (barki, grzbiet, klatka) jak i dolnej (nogi, pośladki) - 6-8 powtórzeń.
Sylwetka typu O ( inaczej "jabłko")
"Jabłko" charakteryzuje się dużym biustem, brakiem talii (wydatny brzuch) i szczupłymi nogami. Kobieta o tej figurze często ma lekką nadwagę.
Trening aerobowy powinien być nastawiony przede wszystkim na zgubienie zbędnych kilogramów. Powinien składać się m.in. z treningu na bieżni i na steperze. Unikać należy maszyn eliptycznych, gdyż wysmuklają nogi.
Trening siłowy skupia się na rozbudowie nóg (przysiady ze sztanga, wypady nóg ze sztanga, martwy ciąg, uginanie nóg w siadzie), należy używać większego obciążenia przy 6-8 powtórzeniach. Dodatkowo należy wykonywać wszelki ćwiczenia na wysmuklenie talii (skręty tułowia).
Sylwetka typu 8 (inaczej "klepsydra")
Taka figura to prawdziwy dar od natury. Doskonałość, do której dążą wszystkie ćwiczące kobiety. Ramiona są tej samej szerokości, co biodra, wąska talia. Mając taka sylwetkę należy przede wszystkim dbać o odpowiednio małą ilość tkanki tłuszczowej.
Trening aerobowy: każdy rodzaj aktywności ruchowej.
Trening siłowy:powinien być rozpisany tak, żeby równomiernie rozwijać wszystkie grupy mięśniowe.